עוד מהבלוג

איתור נזילות בבריכות שחייה ביתיות

בשנים האחרונות הפכו בריכות השחייה הביתיות לנפוצות יותר עקב ירידת המחירים והעלייה באיכות החיים בישראל. כדי ליהנות מהבריכה הביתית יש לבצע תחזוקה שוטפת, ואחת הבדיקות שכדאי להקפיד עליהן היא מדידת מפלס המים. המדידה נחוצה כדי לאתר בזמן בעיות שונות בבריכה הפרטית והביתית, בעיקר נזילות ודליפות מהצנרת, מדפנות הבריכה, מהקרקעית וכיוצא בזה.

בריכות שחייה ביתיות – מידע כללי

רוב הישראלים חולמים על בית פרטי עם חצר גדולה ומטופחת וכמובן בריכת שחייה מעוצבת ומפנקת. הבריכה משדרגת משמעותית את איכות החיים, היא נוחה ובטוחה לשימוש, מבטיחה הנאה רבה לילדים ולמבוגרים, מאפשרת לדיירים לשחות ולשמור על כושר והיא מבטיחה סגנון חיים יוקרתי.

יש סוגים שונים של בריכות המתאימות לבתים פרטיים, כמו בריכת פיברגלס המגיעה במגוון רחב של גדלים ועיצובים, בריכות מתועשות ובריכות מבטון. כל בריכה חייבת לעמוד בתקנים המחייבים יש בריכות המחייבות קבלת היתר בנייה, וחשוב לבצע ניקיון ותחזוקה שוטפת כדי לשמור על איכות המים ובריאות המשתמשים.

חשוב לדעת כי בכל בריכה יש תופעת איוד בגלל האקלים הישראלי החם והלוהט, לכן יש לדאוג למילוי מים מעת לעת, אך לעיתים המים נעלמים בגלל נזילה, לכן יש להזמין אנשי מקצוע מיומנים לאיתור הנזילה ולתיקון איכותי ועמיד של הבעיה.

אחזקה שוטפת של בריכת שחייה כוללת ניקיון יסודי, איזון רמות הכימיקלים לשמירה על איכות המים, תחזוקה לצנרת ולמערכות השונות של הבריכה ועוד. במסגרת האחזקה השוטפת מבצעים בדיקה כללית של מנגנוני הבריכה, ואם מאתרים נזילה מטפלים בה.

סוגי נזילות בבריכות ביתיות

נזילה בבריכה הביתית היא תופעה מוכרת, הנזילות בבריכה נובעות ברוב המקרים מהסיבות הבאות:

  • נזילה בצנרת המעבירה מים מחדר המכונות לבריכה.
  • סדק בדפנות או בתחתית הבריכה.
  • קרע או חור באחת ממערכות הבריכה.
  • בעיות איטום בבריכה.
  • כשל מבני בתעלות הגלישה.

איתור נזילות בבריכות קבועות

בבתים רבים מתקינים בריכות קבועות מבטון, פיברגלס או בריכה מתועשת העשויה מפנלים מיוחדים. הבריכה קבועה במקומה לכן קשה לאתר נזילות בדפנות, בתחתית ובצנרת המוסתרת מתחת לאדמה. אם מבחינים שהמים יורדים בצורה מהירה מהרגיל יש להזמין צוות מקצועי לאיתור הנזילה ולתיקון מקצועי של הבעיה שהתגלתה.

הנזילה יכולה להיות במערכת האינסטלציה המורכבת של הבריכה, בצינורות, בנקודות החיבור, בגלל גומיות יבשות ועוד. לעיתים הנזילה נגרמת בגלל סדק בדפנות או בתחתית, וניתן לאתר את מיקום הנזילה באמצעים טכנולוגיים מתקדמים, ללא צורך בריקון המים.

יש שיטות שונות לאיתור נזילות בבריכות הביתיות, לדוגמה מערכת ייעודית לאיתור נזילות המתחברת לצנרת, ובאמצעות סגירת הצינור מצד אחד והחדרת אוויר בלחץ של עד 2 אטמוספירות אפשר להבחין בנזילה בגלל ירידת לחץ והמכשיר מאתר את מיקום הנזילה בדיוק גבוה יחסית.

כמו כן, ניתן להחדיר סיב אופטי כדי לצלם את פנים הצנרת ולאתר את מיקום הנזילה, ויש אמצעים מתקדמים לאיתור נזילות גם בדפנות ובתחתית. יש גם בדיקה אקוסטית מיוחדת לאיתור נזילות מים בבריכות ובצנרת.