עוד מהבלוג

איך מטפלים בירוקת בבריכה פרטית

סובלים מירוקת בבריכה הביתית שלכם? מעוניינים לדעת מה גורם לירוקת להתפתח בבריכות שחייה וכיצד לטפל בבעיה? האם צריך לרוקן את הבריכה בגלל ירוקת? ובכן, ירוקת מתפתחת בבריכות שחייה ביתיות וציבוריות בגלל חוסר איזון במים וכתוצאה מבעיות סינון, רמת חומציות גבוהה במים וחוסר משמעותי בכלור. הירוקת היא בעיה נפוצה בכל הבריכות, היא מתפתחת בעיקר בחודשי הקיץ עקב חשיפת המים לקרינה ישירה של השמש, וחשוב לטפל בה במיומנות, עדיף בעזרת מומחים לתחזוקת בריכות ביתיות וציבוריות.

כיצד נוצרת ירוקת במי הבריכה?

ירוקת נוצרת עקב התרבות אצות במי בריכת השחייה, לרוב התופעה קורית בגלל בעיות בסינון המים, רמת חומציות גבוהה וחוסר בכלור. ככל שהחשיפה לשמש גבוהה יותר, כך קצב ההתרבות של האצות במים הולך וגובר, לכן התופעה נפוצה בעיקר בחודשי הקיץ החמים. חשוב לציין כי תחזוקה שוטפת נכונה מונעת את התפתחות האצות הגורמות לירוקת, לכן חשוב להקפיד על רמות כלור במים, איזון נכון והפעלה של המשאבה בהתאם לצורך.

כאשר מגלים סימני ירוקת בבריכה, אין צורך לרוקן ולהחליף את כל המים, יחד עם זאת מומלץ להזמין אנשי מקצוע מיומנים כדי לטפל בבעיה. הטיפול הירוקת עשוי להיות ממושך, ולאחר 24-48 שעות ניתן לראות שינוי במצב. בדרך כלל מתחילים את הטיפול באמצעות הגדלת מינון הכלור במים, ואין להיכנס לבריכה עד שרמת הכלור חוזרת ל-1 מ"ג לליטר PPM. במקרים רבים מוסיפים כמות גדולה של כלור למים, עדיף לבצע זאת בשעות החשכה, לפי יחס של 200 גרם כלור לכל 10 קוב מים.

בנוסף, יש לקרצף היטב את דפנות וקרקעית הבריכה, לכל בריכה יש מברשת ייעודית מתאימה. לכן, אם גיליתם ירוקת בבריכה תעשייתית או בבריכה העשויה מפיברגלס או PVC, מומלץ להבריש את הדפנות בעזרת מברשת עם סיבי ניילון. לניקוי ירוקת מבריכה מבטון עם חיפוי פסיפסים או קרמיקה, מומלץ להשתמש במברשת עם סיבי מתכת.

תחזוקה שוטפת מונעת ירוקת בבריכה

תופעת הירוקת שכיחה בבריכות שחייה ברחבי הארץ, לרוב הבעיה מעידה על חוסר איזון ורמת חומציות גבוהה מדי. כאשר רוכשים בריכה לגינה כדאי לבדוק מול החברה מהן הוראות התחזוקה כדי למנוע מירוקת להתפתח במים. בהתאם לסוג הבריכה, החברה תציע פתרונות יעילים, למשל משאבת בריכה ייעודית. לבריכות קטנות יחסית אפשר לקנות מטאטא ייעודי לניקוי ולהברשת הקרקעית והדפנות, כך ניתן למנוע מאצות להתפתח במים ולגרום לירוקת.

כמו כן, יש לבדוק היטב את רמת האיזון של המים ולבצע תיקונים בהתאם לצורך. כדאי להקפיד על הוספת חומר מונע אצות, זהו חומר ייעודי המונע מהאצות להתרבות. לאחר פיזור החומר והוספת כלור במידת הצורך, המים ישנו את הגוון שלהם לגוון אפור עד חלבי, בשלב זה כדאי לבדוק את הפילטרים ולוודא שהם לא נסתמו בגלל האצות המתות.

כאמור, מומלץ להזמין חברה מקצועית לטיפול בירוקת בגלל שיש לאזן נכון את המים, והפעולה עשויה לארוך מספר ימים. לאחר הטיפול המקצועי תוכלו לחזור ולהשתמש בבריכה תוך ימים ספורים, בהתאם לחומרת המצב.