עוד מהבלוג

הקמת בריכה טיפולית – מה חשוב לדעת?

הקמת בריכה טיפולית

בריכה טיפולית הנקראת גם בריכה הידרותרפית ושיקומית מיועדת לטיפול ולשיקום באנשים לאחר פציעה, תאונות, מחלה קשה ונכות. הבריכה הטיפולית היא בריכת שחייה ייעודית לטיפול ולשיקום וניתן לצוף בה על המים ולבצע פעילות גופנית המותאמת לתוכנית הטיפולים הפרטנית באדם. בבריכה הטיפולית מקובל לשמור על טמפרטורת מים אחידה, בדרך כלל בסביבות 30 מעלות צלזיוס, וזאת על מנת להקל על השרירים הכואבים, להרגיע את גוף המטופל ולאפשר לו לשהות במים הנעימים בנוחות. את הבריכה הטיפולית יש לתכנן על ידי בעלי מקצוע מנוסים בתחום תכנון והקמת בריכות שחייה פרטיות, ויש לקבל היתר מתאים מהרשויות על מנת לבנות את הבריכה אצל הלקוח.

מהי בריכה טיפולית ואילו פונקציות היא אמורה למלא?

בחוק התכנון והבנייה מגדירים בריכה טיפולית כבריכת שחייה מיוחדת שבה עורכים טיפול במים, כלומר טיפולי הידרותרפיה, באמצעות הפעלת הגוף במים לשם השגת מטרות הטיפול, בדרך כלל המטרות הן שימור המצב הקיים, שיקום וקידום בריאות המטופל.

הפונקציות המרכזיות של בריכה טיפולית הן:

טיפול משקם – בעזרת טיפולי הידרותרפיה וטיפולים ייעודיים אחרים במים ניתן לשפר את התפקוד המוטורי, הפסיכומוטורי והפסיכו חברתי לאנשים עם מוגבלות.

טיפול מקדם בריאות – הטיפולים במים נועדו בין היתר לשפר או לשמר את התפקוד המוטורי והפסיכומוטורי של המטופל, בעיקר נכים ובעלי מוגבלות לצמיתות.

טיפול משמר – הטיפול נועד לשמר את המצב הקיים ולמנוע החלפת מוגבלות וקשיים אצל המטופל.

כדאי לדעת כי בעבר הלא רחוק רוב הבריכות הטיפוליות שנבנו בארץ, למעט בריכות טיפול מיוחדות שהוקמו עבור מוסדות ציבור מסודרים, היו בריכות שחייה שעברו הסבה לבריכה טיפולית, ובדרך כלל ההתאמה כללה תוספת של מערכת לחימום המים. כיום, יש לבנות בריכה טיפולית על פי דרישות החוק ובהתאם לתקני הבטיחות, ובנוסף יש להפעיל בריכה כזו עם רישיון עסק תקני ובתוקף.

בריכה טיפולית בונים לרוב מבטון או מפנלים מתועשים ואיטום באמצעות יריעות PVC, אפשר לבנות בריכה טיפולית גם מפיברגלס. הבריכה הטיפולית מחייבת מערכת ייעודית לחימום המים, יש מגוון מערכות חימום המתאימות לצורך זה. בנוסף לזאת, יש לתכנן ולבנות בבריכה הטיפולית מאחזי יד ומעקות, מעלון המאפשר לנכים לרדת למים בבטחה, ובהתאם לסוג הטיפולים ומאפייני המטופלים יש לתכנן ציוד עזר נלווה נוסף.

חשוב לדעת כי אם יש כבר בריכת שחייה בחצר הבית ניתן לשדרג ולהתאים אותה לכדי בריכה טיפולית, יש לבצע את העבודה על ידי מומחים מנוסים.

דגשים חשובים בבניית בריכה טיפולית

בניית בריכה טיפולית חייבת להתבצע על ידי בעלי מקצוע המתמחים בתכנון והקמת בריכות שחייה. בתהליך התכנון מעורבים בעלי מקצוע מיומנים כמו אדריכל, קונסטרוקטור, יועץ חשמל, קבלן אינסטלציה, יועץ קרקע, וכמובן גם אנשי מקצוע לבניית בריכות.

בעת תכנון ובניית בריכה טיפולית יש להתייחס נכון לדגשים הבאים:

  1. אישורים – יש להוציא אישור מהרשות המקומית ולקבל היתר בנייה ורישיון עסק. בנוסף, להקמת הבריכה הטיפולית נדרשים אישורים ממשרד הבריאות (אישור מערכות ומבנה הבריכה, אישור מבני עזר וחדרי טיפולים ועוד), אישור מהמשרד להגנת הסביבה, אישורי בטיחות ונגישות בהתאם לתקנים, אישור מכיבוי אש ומהג"א.
  2. חימום מים – מומלץ לחמם את מי הבריכה הטיפולית בעזרת מערכת סולארית ומשאבת חום.
    תהליך הבנייה – עבודות עפר, ביסוס ויסודות, יציקת בטון, עבודות גמר, פיתוח סביבתי, הרכבת מערכות, עבודות קירוי והצללה בהתאם לצורך, התקנת מערכת חימום.
  3. אישורים לאחר בניית הבריכה – בתום העבודות לבניית הבריכה יש לקבל אישורים מהרשות המקומית (טופס 4), ויש לעבור ביקורת של משרד הבריאות, איכות הסביבה, חברת חשמל, כיבוי אש ופיקוד העורף.